To wspaniałe życie (1946)

Akcja filmu toczy się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku Bedford Falls, w Wigilię Bożego Narodzenia krótko po II wojnie światowej, gdzie George Bailey waśnie próbuje popełnić samobójstwo. Zwraca tym na siebie uwagę swojego anioła stróża – Klarensa, który zostaje wysłany na ziemię aby mu pomóc.
W retrospekcji, przedstawiającej aniołowi postać George’a, poznajemy historię jego życia, którą opowiadają dwaj aniołowie, Franklin i Józef. Poprzez te wydarzenia zarysowuje się portret głównego bohatera i wszystkich osób, na które miał wpływ...

Kultowy film amerykański, który z biegiem lat staje się coraz bardziej popularny; np. gdy miał ponowną premierę na święta w 2010 i jeszcze raz w 2014 roku w kinach francuskich, jego frekwencja przewyższyła tę oryginalną sprzed 50-ciu lat.



Tytuł oryginalny: "It's a Wonderful Life"
Inne tytuły: „Życie jest wspaniałe”, „Wspaniałe życie”, „Ten wspaniały świat”, "La vie est belle", "¡Qué bello es vivir!", "Ist das Leben nicht schön?", "A Felicidade Não Se Compra", «Животът е чудесен», «Эта замечательная жизнь», "Μια υπέροχη ζωή",
Produkcja: 1946
Premiera: 20 grudzień 1946 (prapremiera);
               7 styczeń 1947 (USA)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:

George Bailey
Mary Hatch
pan Potter
wujek Billy
anioł Klarens Odbody
pani Bailey
Ernie
Bert
Violet
pan Gower
Harry Bailey
tata Bailey
kuzynka Tilly
Sam Wainwright
Ruth Dakin
kuzyn Eustachy
pani Hatch
pan Martini
Ania
pani Martini
mały George Bailey
mały Sam Wainwright
mała Mary Hatch
mała Violet
mały Marty Hatch
mały Harry Bailey
Nick
ochroniarz Pottera
Joe - sklep z walizkami
agent nieruchomości
Tom - agencja pożyczkowa
Janie, córka Baileya
Zuzu, córka Baileya
Pete, syn Baileya
Tommy, syn Baileya
Ed; nie występuje w napisach
pan Welch; nie występuje w napisach
szeryf; nie występuje w napisach
Jane Wainwright; nie występuje w napisach
doktor Campbell; nie występuje w napisach
pani Davis; nie występuje w napisach
chłopak Violet; nie występuje w napisach
Horacy; nie występuje w napisach
Carter; nie występuje w napisach
pan Partridge; nie występuje w napisach
pan Randall; nie występuje w napisach
Marty Hatch; nie występuje w napisach
Mickey; nie występuje w napisach
Freddie Othello; nie występuje w napisach
i inni
Dubbing:
anioł Józef; nie występuje w napisach
anioł Franklin; nie występuje w napisach



Notatki:
Film nie miał premiery kinowej w Polsce gdyż nigdy nie trafił do dystrybucji kinowej z uwagi na sprzeciw komunistycznych cenzorów. W latach 1970-ch podobno został emitowany w telewizji polskiej. jest to jednak informacja dotąd nie potwierdzona (informacja za panem M. Kasperskim, jednym z użytkowników nieistniejącego już blogu www.filmypolskie888.blogspot.com).
Pewne jest natomiast, że około 1990 roku film z polskim lektorem został wydany na kasetach VHS przez prywatną firmę, jednak możliwe jest, że nie była to legalna dystrybucja (a najprawdopodobniej były to kopie „pirackie”, gdyż ów podwarszawski producent znany był wówczas z wydawania tylko takich kaset). Tak więc wydaje się bardzo prawdopodobne , że film ten - do dzisiaj zresztą uważany za jeden z najlepszych filmów wszechczasów - nigdy nie doczekał się oficjalnej premiery w Polsce.
Od 1990 roku, gdy Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych pierwsza wpisała go na listę "National Film Registry", film ten znalazł się (na różnych pozycjach, zależnie od kraju) na każdej istniejącej liście najlepszych bądź najważniejszych filmów świata, włącznie z Rosją, Chinami i Watykanem.

Film cieszy się także uznaniem widzów w Polsce pomimo, że jest notorycznie pomijany przy okazji układania świątecznych ramówek telewizyjnych tak prywatnych, jak i państwowych stacji polskojęzycznych.

Pomimo, że jedna z wersji tego filmu znajduje się w domenie publcznej, nie jest to kompletna wersja i jest ona także gorsza jakościowo, gdyż pochodzi z "re-edytowanej" wersji oryginalnego filmu stworzonej w połowie lat 1950-ch na taśmach 8mm i 16mm, które były sprzedawane aż do połowy lat 1970-ch z przeznaczeniem do użytku domowego. Wersje te trwają poniżej od 1,5 do niecałych 2 godzin, podczas gdy oryginalna wersja filmu na taśmach 35mm trwa 2 godziny 10 minut i nigdy nie znalazła się w domenie publicznej.
Istnieją także 3 różne koloryzowane wersje filmu. Żadna z nich jest idealna, ale ostatnia - wykonana w 2007 roku przy pomocy najnowszej wówczas techniki komputerowej koloryzacji - jest bardzo dobrze zrobiona i dla oka niewprawnego widza może ujść za film, który był nakręcony na taśmach kolorowych.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.181202

(POL) polski,















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz