Dzieci Ireny Sendlerowej (2009)

Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej "Matka dzieci Holocaustu" opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta.
Film koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu wkładu narodu polskiego w ratowanie Żydów. Pokazane są tam zarówno wątki współpracy Ireny z Radą Pomocy Żydom - Żegotą, jak i jej bliska relacja z Kościołem. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie.W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na "papierze".

Film kończy się wyjazdem Ireny do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem ukrywać się będzie wraz ze swoim narzeczonym Stefanem aż do wybuchu powstania warszawskiego.

Film na podstawie biografii Ireny Sendlerowej pióra Anny Mieszkowskiej p.t. „Matka dzieci Holocaustu”.Tytuł oryginalny: "The Courageous Heart of Irena Sendler"
Inne tytuły: "A Courageous Heart", "Irena Sendler", "Il coraggio di Irena Sendler", "A História de Irena Sendler", "O Coração Corajoso de Irena Sendler", "Le courage d'Irena Sendler", "A Courageous Heart", "Miss Irena's Children", "The Irena Sendler Story", "Смелото сърце на Ирена Сендлер", «Храброе сердце Ирены Сендлер», قلب بی باک ایرنا سندلر,
Produkcja: 2009
Premiera: 19 kwiecień 2009 (USA)
                  18 wrzesień 2009 (Polska)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Irena Sendler
Stefan Zgrzembski
Janina Krzyżanowska
Ewa Rozenfeld
doktor Majkowski
Hanna Rozenfeld
Jadwiga
Janusz Korczak
Piotr
ksiądz Godlewski
Jakub Rozenfeld
Karolina Rozenfeld
rabin Rozenfeld
Zofia
Michał Laski
Jasio
płacząca matka
stary rabin
dentysta
Stefania
Wiktor
Maria
Anna
Miriam
mały Icek
siostra Stanisława
Juliusz
Janek
Trojan
w roli własnej
i inni.


Notatki:
Pani Irena Sendler, Polka, uratowała przed śmiercią więcej Żydów niż opiewany przez Hollywood Oskar Schindler - i zrobiła to w warunkach o wiele gorszych od osławionego Niemca-przemysłowca, w dodatku ryzykując natychmiastową karą śmierci za pomoc choćby jednemu Żydowi. A mimo to pomogła co najmniej dwu i pół tysiącu Żydów!
Powojenna żydokomuna nie była jednak zupełnie zainteresowana takimi osobami, późniejsi komuniści z powodów politycznych także. Zaś media i propaganda w po-komunistycznej PRL-bis zwanej III Rzeczpospolitą od samego początku były tylko zainteresowane obsmarowywaniem Polaków najgorszymi gównami i wymyślaniem jak największych świństw, jakich to Polacy mieli niby dokonywać podczas okupacji. Dlatego też dobrze się stało, że podczas gdy w Polsce produkowano obrzydliwe paszkwile na Polaków w rodzaju „Pokłosia”, przynajmniej Amerykanie zrealizowali w tym samym czasie film o bohaterskiej Polce ratującej Żydów.
Niestety, pani Sendlerowa - pomimo długiego życia - nie doczekała się premiery tego filmu. Odeszła w wieku 98 lat w 2008 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.160105

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz